HČI DOMINIRANA S STRANI OČETA
Kako je oče s svojimi vedenjskimi vzorci vplival nate? Na tvojo samopodobo, občutek varnosti, na to kakšnega partnerja si si/ boš izbrala in kakšno je tvoje vrednotenje sebe skozi življenje.
V tem članku bomo preverili, kako:
- čustvena odsotnost očeta,
- očetov odnos do mame,
- očetova dominanca in očetov odnos do hčere.
lahko vpliva nate kot žensko in na kasnejše dogajanje v tvojem življenju.
ČUSTVENA ODSOTNOST OČETA ima močno vlogo pri razvoju hčerine čustvene strukture. Njegov način čustvovanja vpliva na to, kako se bo kasneje znala izražat zraven moškega in koliko ji je dovoljeno, da zraven moškega pokaže čustva in bolečino. Sama čustvena prisotnost, je dejansko korenina, ki si jo nese ženska v partnersko vezo. Veliko krat se zgodi, da čustvena odsotnost očeta vpliva tudi na to, da si ženska v življenju najde čustveno odsotnega partnerja. Čustvena odsotnost očeta namreč lahko pri ženski povzroči, da se ženska ne upa v celoti odpreti in izraziti.
ODNOS OČETA DO MAME – Hči v pasivni vlogi opazuje odnos med njima. Kako oče spoštuje mamo, koliko ji dovoli, da se izrazi, ali ji izkaže ljubezen, jo zna vprašati kaj je narobe, ji prisluhne zakaj je prizadeta,… vsi ti faktorji močno vplivajo tudi na hči. Ta del hčeri v celični spomin zapisuje informacijo, koliko je lahko vredna in spoštovana s strani moškega.
DOMINANCA OČETA – Če je oče zraven vsega tega še dominantnejši, si ženska veliko krat, da lažje z njim funkcionira ustvari čustven ščit. To pomeni, da ima občutek, da se mora z moško energijo vedno borit, da je lahko izražena, videna in slišana. Tudi to lahko vpliva, da si ženska težje dobi partnerja, ali pa, da dobi partnerja, ki je šibkejši in posledično ima mogoče občutek, da more urediti vse sama in da ona vleče vajeti. V drugi skrajnosti pa si lahko ustvari šibkost in občutek nemoči, kar posledično pripelje do tega, da išče nekoga, ki bo umetno dominanten. S tem pa podreja sebe in vzorec podrejenosti ali ščita prenaša naprej na nove generacije.
Kaj pa sedaj? Te blokade lahko še naprej ustvarjaš iz dneva v dan, iz meseca v mesec in poslabšuješ kvaliteto svojega življenja ali pa narediva osebnostno analizo, kjer narediva povzetek od kod določena stvar izvira, zakaj se določene težave prenašajo v partnersko vezo, na karierni del, na otroke,… Naredila bova plan, kako bova na celostnem programu samopomoči odpravila zamere, travme in začela gradit ženski individuum, samopodobo, stabilnost,... Skratka pogledala bova, kakšen je bil odnos v povezavi s tvojim očetom in mogoče najdeva kakšno skupno rešitev.